Ochelari

Afectiuni oculare

Postata de Rashid cu 10 ani in urma.

Imi puteti spune si mie ce inseamna SPH CYL si AXS si care este dioptria ? Am fost astazi la un control oftalmologic si am la Ochiul drept SPH -0,75 CYL -0,50 AXS 178
si la ochiul stang sph -1,00 cyl -025 AXS 161 si dedesupt alte valori ( la cel drept sph -0,50 cyl -0,25 si axs 172 iar la cel stang sph -0,50 cyl-0.25 axs 177

Trebuie sa port ochelari mereu? Doctorul mi-a spus ca nu trebuie sa port mereu. Astept un raspuns.

Raspunsuri (5)

Alina

acum 10 ani

Cyl inseamna lentila cilindrica, Sph inseamna lentila sferica, iar Axs se refera la axa, distanta dintre cei doi ochi. Lentilele sferice se folosesc pentru miopie, iar lentilele cilindrice se folosesc pentru un alt defect al vederii numit astigmatism. Daca ti s-au dat si lentile sferice si cilindrice inseamna ca ai si miopie si astigmatism si dupa dioptriile pe care le ai, ar trebui sa porti ochelarii permanent pentru ca altfel aceste defecte progreseaza.

Rashid

acum 10 ani

Nu..nu am astigmatism,mi-a spus doctorul,mi-a dat ochelari pentru -0,50 -0,50 la ambii ochi,si a spus ca nu trebuie sa ii port permanent decat la televizor/citit la tabla la scoala.

Iulia

acum 10 ani

Buna ziua,

In urma unui consult de rutina m-au diagnosticat la ochiul drept cu Shere -0.75, cyl -0.25, axis 1,sph eq -0.75, iar la ochiul stang cu sphere +3.75, cyl -4 , axis 19, sph eq +1.75. Va rog puteti sa ma ajutati cu un raspuns, daca voi purta ochelari permanent sau doar o operatie ma poate ajuta. Afara la lumina ma ustura ochii foarte rau la fel si cand conduc (port ochelari de soare ) si am un job in fata laptopului cate 8 h minim pe zi .

Multumesc anticipat pentru raspuns.

iulia

acum 7 ani

Vedere distanta : OD +0,75 ,CIL -0,25 ,AX 160, OS -0,25 ,CIL -0,25 AX 50 ,DP 56 A m rugamintea sa imi spuneti : pot purta ochelarii acestia in permanenta?

wastan

acum 7 ani

Bună. M-am făcut acum 2 zile ochelari de ce toate lucrurile se vad alungite? Am făcut rețetă la doctor aștept rasp