Ochelari protectie monitor?!

Afectiuni oculare

Postata de Gabriela1234 cu 13 ani in urma.

Buna ziua!
As dori sa ma ajute cineva cu un sfat legat de protectia ochilor suprasolicitati in fata calculatorului....In ultima vreme stau si cate 20h, fara pauza, in fata calculatorului si as vrea sa stiu daca trebuie sa imi protejez ochii cumva...ochelari de protectie sau picaturi pentru ochi...efecte grave nu simt(deocamdata), dar as vrea sa previn eventuale afectiuni...nu stiu daca are vreo importanta, dar monitorul meu nu este sticlos, este mat...am inteles ca sunt mai daunatoare ochilor ecranele lucioase pt ca reflecta lumina...nu stiu daca are vreo relevanta asta,dar am considerat ca trebuie mentionat...
Multumesc anticipat!
Gabriela

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Picaturi in.nici un caz. Va puteti face ochelari cu sticla plana, adica fara dioptrii, cu lentilele tratate antireflex.

Gabriela1234

acum 13 ani

"Picaturi in nici un caz"?!....Adica ce?! Nu sunt bune picaturile pentru ochi?! Eu am mai folosit Visine si ma ajutau cand ma "inglodeau" ochii...si se simtea ok... Sunt daunatoare,sau ce?!

Iuli

acum 13 ani

Da, puteti dezvolta sindrom de ochi uscat, adica ochiul face dependenta de picaturi si nu se mai umezeste normal. Apoi veti fi nevoita sa folositi toata viata si nu cred ca vreti asa ceva. Picaturile folosesc daca aveti o afectiune ocuara diagnosticata, atat.

Gabriela1234

acum 13 ani

Multumesc mult pentru informatii! Este chiar foarte logic ce spuneti dumneavoastra...

Andrei Datec

acum 12 ani

Gasiti pe internet pe optictrade.ro ochelari special pentru monitor