oare se mai poate corecta?

Afectiuni oculare

Postata de Honeybee cu 13 ani in urma.

Buna ziua.Sunt Bea din Timisoara, am 32 de ani si am fost operata de strabism la 5 ani.De atunci , defapt de la 1 an si jumatate port ochelari cu dioptrii care cresc.Am facut la vremea respectiva si multe exercitii la ochi, dar tot degeaba.De ceva vreme a inceput sa ma doara ochii la citit si la privit la obiecte de aproape.Ochiul drept(care da randament doar de vreo 20%) incepe sa "fuga" spre interior.Oare exista modalitate de a regla un pic aceasta problema?As vrea sa stiu merita incercat, doar sa nu mai doara si sa nu mai creasca dioptriile.Momentan am dioptrii de +5 au scazut in ultimii ani de la +6.

Raspunsuri (5)

Dr. Radu Iulian Burcin

acum 13 ani

Daca anumiti parametrii (cornee, camera anterioara a ochiului sunt normali s-ar putea corecta hipermetropia partial (prin laser) sau total prin implant refractiv. Indicatia se face dupa o consultatie preliminara. Puteti sa aflati numarul meu de telefon de pe internet.

Honeybee

acum 13 ani

Multumesc frumos pentru raspunsul promt.Cat ar dura aceea interventie?Am o fetita de 1 an si ar fi ma greu.Va multumesc

sigh

acum 13 ani

Daca dioptriile nu sunt stabilizate nu este recomandata operatia! Va rog sa va interesati pe Internet. Unii doctori ar opera orice numai sa castige bani.

anamaria

acum 13 ani

buna ziua.am si eu o intrebare:defectul mamei(ma refer la strabism) se poate transmite si la copil?sunt insarcinata si am acest defect din nastere.ma interesez de acest lucru deoarece nu mi-as dori ca si copilul meu sa treaca prin ce am trecut eu(comentarii jignitoare din partea celor din jur).astept un raspuns.va multumesc mult

Dr. Radu Iulian Burcin

acum 13 ani

Exista o componenta genetica a stabismului (dar exista multe tipuri de strabism). Probabilitatea este mica sa se transmita.