nutrof total este cel mai indicat pentru retinopatia pigmentara?

Afectiuni oculare Profilaxia retinopatie

Postata de vodafone_ninel cu 13 ani in urma.

sunt diagnosticat de 30 de ani cu retinopatie pigmentara,ma descurc foarte greu,campul vizual sa ingustat pina la vederea cilindrica,este indicat sa urmez tratament zilnic cu nutrof total?

Raspunsuri (6)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Nutrof total este un supliment-complex de vitamine- recomandat de oftalmologi.
Se administreaza 1 capsula zilnic in timpul mesei.
Aveti o suferinta veche si trebuie sa fiti consultat de un medic oftamolog.

vodafone_ninel

acum 13 ani

Va multumesc pentru raspuns,intrebarea mea a fost clara...este un tratament bun pentru acest diagnostic?Merg de doua ori pe an la control si imi verific stadiul bolii.Medicul oftalmolog care ma consulta mi-a recomandat acest "nutrof total" ca fiind cel mai bun.Este sau nu un tratament adecvat acestei boli?

Iuli

acum 13 ani

Din pacate nu exista tratament pentru aceasta afectiune. Ma mir ca oftalmologul v-a recomandat acest supliment care nu va poate ajuta. Singurul lucru pe care il puteti face este sa va administrati 15000 ( cincisprezece mii) de unitati de vitamina A pe zi, lucru posibil numai din solutie orala (picaturi pe gura). Sa nu luati capsule!!! De asemenea este STRICT INTERZIS A SE LUA VITAMINA E. Se pare ca acest tratament incetineste evolutia bolii. Dupa cum stiti nu exista un tratament real pentru aceasta afectiune insa asteptam cu interes studii care se fac in Statele Unite unde exista mai multe milioane de persoane suferinde de aceasta afectiune si speram ca cat de curand sa se gaseasca un tratament adevarat.

Tatu Andreea

acum 10 ani

sotul meu are o problema la ochiul drept,nu vede sa citeasca cu el decat de foarte aproape si daca priveste o imagine centrul de focalizare il vede distorsionat.ce este de facut?va rog sa mi raspundeti.multumesc

nicola stefan

acum 9 ani

Buna ziua. Ma numesc Botea Florica si am 61de ani. Am retinopatie pigmentaracla ambii ochi din nastere. In urma ultimului control oftalmologic la spitalu din craiova am fost diagnosticata cu inceput de cataracta, in conditiile date ma pot opera?

Utilizator21535000276

acum 5 ani

Poti incerca sa procuri din Germania, numai acolo se gasesc picaturi de EUFRASIA D3 ( silur), sunt picaturi homeopate costa 12 euro. Mie aceste picaturi mi-au dizolvat cataracta.Si eu am citit despre ele o postare facuta de o doamna romanca stabilita in Franta. Doamna are retinopatie pigmentara si cataracta, si a ajuns ca abia mai zarea.Am intrebat medicul homeopat cit timp le pot folosi, si mi-a spus ca toata viata. Sanatate!