Nu vad cu ochelarii

Afectiuni oculare

Postata de Ionela1308 cu 13 ani in urma.

Buna ziua.
Mi-am facut in urma cu 2 ani un control oftalmologic in urma caruia diagnosticul pus a fost +0,5 la ambii ochi cu recomandarea sa ii port numai la citit si cand ma uit la tv.
Nu am vazut niciodata cu acei ochelari, problema mea care m-a facut sa ma duc la control (la un moment dat imaginea se incetoseaza sau se tulbura si nu mai vad) a ramas fara solutie. Anul trecut am fost la un alt cabinet si mi-au pus alt diagnostic. 1.25 cu 0.75, astigmatism si recomandarea sa ii port tot timpul. Nici cu acesti ochelari nu vad. Cand am cerut explicatii mi-au spus ca ma voi obisnui cu ei, insa a trecut un an si eu nu vad decat 5 minute cu ei apoi problema reapare. Ce este de facut? Multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Dr. Radu Iulian Burcin

acum 13 ani

Daca atunci cand va testeaza la distanta cu +0.75D sau +1D vedeti cetos ultimul rand (si fara lentila vedeti clar) atunci nu aveti nevoie de ochelari. Daca vedeti mai clar cu +1D atunci veti purta doar la aproape ochelarii de +1D (mai ales daca aveti sub 35 de ani). Cei care stau mult la computer au fenomene de oboseala oculara cu incetosare. Este necesar sa faca o pauza (priviti in departare!) de 10-15 min la 1-11/2 ore si sa-si puna lacrimi artificiale fara conservanti.

darius

acum 12 ani

buna ziua! din pacate am fost implicat intr''''un "scandal"si am primit un pumn in ochi....s''''a invinetzit ....inrosit pe partea alba ...a trecut...dar acum observ ca pupila nu se microsreaza la lumina ramane tot asa marita.vederea nu e afectat doar foarte putin la soare.ce poate fi?
Va multumesc!!