Nodul izolat sub pleoapa superioara.

Afectiuni oculare

Postata de MembruMobileApp150330210425779 cu 8 ani in urma.

Nodul izolat sub pleoapa superioara._Se vindeca sau trebuie intevenit chirurgical?
Nodulul mi-a ramas dupa o infectie la ochi, blefaro-conjunctivita .Au trecut 5 luni de la infectie si nodulul este mai mic dar nu se vindeca.Se poate vindeca si fara trat.chirurgical?

Raspunsuri (2)

Dr. Toth Noemi

acum 8 ani

Depinde de felul blefaritei. Ce fel de tratament ati folosit pana acuma?

Dr. Florentina Chitac-Pashalidis

acum 8 ani

Buna ziua,

Din ceea ce descrieti pare sa fie salazion, un chist de glanda Meibomius( glanda sebacee modificata al carei orificiu se deschide pe marginea pleoapelor, in spatele genelor). In cursul inflamatiei din blefaroconjunctivita se obstrueaza canalul sau orificiul de eliminare a secretiei acestei glande si apare chistul numit salazion. In unele cazuri dispare treptat, alteori trebuie excizat chirurgical.

Dr. Florentina Chitac-Pashalidis