nelamurire

Afectiuni oculare

Postata de PETRONELA14117115 cu 13 ani in urma.

buna ziua
as dori sa-mi spune-ti si mie ce inseamna urmatoarele rezultate ce mi-au fost facute la ochi:

(VD=13.75)

S C A
+0.00 +0.50 9

S C A

* -0.75 -0.25 79

iar dupa aceste rezultate mi s-a prescris sa port ochelari pt o miopie de - 0.5 pt ochiul stang. va multumesc

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

Vi s-au pus picaturi inainte de control? Daca nu, este inutil.

PETRONELA14117115

acum 13 ani

nici un fel de picaturi

Iuli

acum 13 ani

Banuiesc si ca ti-ai facut autorefractometria la vreun cabinet sau mai rau, la vreo optica medicala. Autorefractometria se face de catre un medic OFTALMOLOG, de preferinta la policlinica, CU PICATURI pentru midriaza.

PETRONELA14117115

acum 13 ani

multumesc