Ne afecteaza ecranele vederea în mod cronic?

Afectiuni oculare

Postata de Gabriel I. cu 4 luni in urma.

Am citit ce spun siteurile de medicină americane și nu ar confirma că statul îndelungat la ecran ar face rău ochilor în mod cronic. De de?
adresa_web_filtrata /eye-health/computer-vision-syndrome

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Site-urile de medicina americane nu spun ca statul indelungat la ecran nu poate afecta vederea in mod cronic. Informatii despre Computer Vision Syndrome (CVS), cunoscut si sub numele de sindromul ochilor obositi, sunt disponibile pe mai multe site-uri medicale. Aceasta afectiune poate fi cauzata de utilizarea prelungita a ecranelor electronice si poate provoca simptome cum ar fi oboseala oculara, uscaciunea ochilor, vedere incetosata si disconfort general.

Cu toate acestea, este important sa mentionam ca nu exista o consens stiintific unanim in legatura cu efectele la nivel cronic ale ecranelor asupra vederii. Cercetarile in acest domeniu continua, iar opiniile expertilor difera in ceea ce priveste intensitatea si durata expunerii necesare pentru a dezvolta probleme oculare cronice.

Va recomandam sa va programati la un medic oftalmolog: https://www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/impactul-expunerii-excesive-la-ecrane-asupra-sanatatii_18661