Musculite volante

Afectiuni oculare

Postata de Bogdan290 cu 13 ani in urma.

Am fost diagnosticat cu hipertensiune arteriala acuma cam un an si de atunci iau pastile si tensiunea e mai mica. Vedeam musculite volante (punte stalucioare care se misca conitnu) oriunde era lumina multa sau culori deschise. Acum nu le mai vad cand ma uit fix la ceva insa se vad EXTREM de evidentiat in partea laterala a ochiului Adica daca ma uit fix in fata am senzatia ca in partea stanga sau dreapta sunt stoluri de pasari sau albine. Plus cand tusesc iar se accentueaza in marginea ochiului ( a vederi defapt) chiar mai mult spre mijloc linii si puncte care obstrucioneaza vederea. La controlul medical al ochilor am iesit bine, port doar ochelari pt calculator 0.5 cu lentile antirefeflex si office. Pot sa fie inca efecte secundare ale hipertensiunii sau sa imi mai fac alte analize si daca da, cu care sa incep.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Aveasta problema nu este una oftalmologica. Verificati tensiunea, faceti niste analize si consultati si un neurolog sau neurooftalmolog.

Medic Epuran

acum 13 ani

Cel mai probabil aceste puncte strălucitoare pe care le vedeţi sunt consecinţa hipertensiunii arteriale. Continuaţi tratamentul antihipertensiv prescris de medic, fără a face întreruperi.