Miopie

Afectiuni oculare

Postata de setboll21 cu 8 ani in urma.

Buna ziua!
Am 18 ani si dioptrii de -0,75 la stangul respectiv -0,50 la dreptul (stiu asta de cel putin 4 luni)
Vreau sa stiu daca purtarea ochelarilor (permanent) in cazul miopiei ar incetinii procesul de dezvoltarea (crestere a miopiilor) pentru ca lucreaza intr-un mediu cu praf oarecum riscant si nu pot purta ochelaii permanent dar, daca as sti ca ar incetinii si cu 10% procesul de dezvoltare al miopiei evident ii voi purta permanent.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Purtarea ochelarilor pentru miopie nu incetineste sau nu accelereaza progresia acestei afectiuni. Progresia miopiei apare cel mai frecvent in adolescenta, cand ochiul inca mai creste. Pana la 20 de ani, ritmul de crestere a miopiei scade, stabilizandu-se ulterior.

Un rol important in dezvoltarea miopiei il joaca ereditatea, dar si comportamentul vizual precum cititul la apropiere sau utilizarea frecventa a dispozitivelor electronice. Asadar, ochelarii de vedere sunt necesari doar pentru a corecta vederea si a asigura confortul vizual, nu au rol in prevenirea progresiei miopiei.

Oricum, ar trebui sa consulti un oftalmolog pentru a discuta situatia ta in detaliu si a vedea care sunt solutiile potrivite pentru tine, in functie de gradul miopiei si de conditiile in care lucrezi.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-vedere/tulburari-ale-vederii-de-departe-miopia_384
https://sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-vedere/solutia-potrivita-pentru-o-vedere-clara-si-pentru-oprirea-evolutiei-miop_19477