Miopie

Afectiuni oculare

Postata de Biank1 cu 11 ani in urma.

Buna ziua. Am 16 ani si sufar de miopie,dioptriile 1.50. Miam luat ochelari. As dori sa stiu daca i voi purta toata viata sau pana la 20 de ani.

Raspunsuri (3)

Dr. Florentina Chitac-Pashalidis

acum 11 ani

Buna seara,

Miopia este o afectiune care nu "se vindeca".Ochelarii (sau lentile de contact, daca doriti) trebuie purtati prmanent pentru a vedea bine.
Desi teoretic evolutia miopiei se opreste intre 20-25 ani, in realitate ea poate evolua chiar si la 40 de ani.Lucrul la aproape( 30-35 cm ) sau la distanta intermediara ( 60-80 cm )pentru multe ore zilnic induce o miopie tranzitorie, care poare deveni permanenta cu timpul. Este bine sa faceti controale oftalmologice regulate, cel putin o data pe an.
Cu stima, dr. Florentina Chitac-Pashalidis

carmen

acum 11 ani

tocmai pt ca tb sa-i porti toata viata, iti recomand sa-ti cumperi lentile Crizal UV (pe producator il cheama Essilor).

ceea ce le deosebeste pe aceste lentile de altele (chiar si de cele anti-reflex) este faptul ca protejeaza ochiul si de radiatiile UV care vin din spate si se reflecta din lentila direct in ochi.

radiatiile UV cauzeaza multe boli oculare printre care cataracta si fotocheratita. in plus, 5-10 % din totalul cancerelor de pielea sunt localizate la pielea din jurul ochilor.

cosmina

acum 11 ani

carmen, m am interesat si la un medic in ceea ce priveste lentilele Crizal UV si mi a spus ca in astfeld e situatii sunt cea mai buna solutie.