Miopie

Afectiuni oculare

Postata de andreea xD cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
Am 17 ani si am fost depistata acum 2 ani cu miopie. Atunci aveam dioptriile de -0,75 la ambii ochi. De atunci, dioptriile au ajuns la -2,5 la ambii ochi, in ultimele 6 luni crescandu-mi la unul din ochi cu 1 dioptrie. Mi-au fost recomandate suplimente Visual Forte, insa fara niciun efect. Exista vreo metoda prin care pot opri, sau macar incetini cresterea miopiei? Am auzit de o interventie chirurgicala care ar stopa cresterea ei. Daca fac aceasta interventie, mai tarziu ma pot opera cu laser pentru tratarea miopiei?
Va multumesc!

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

Din pacate nu exista nici o metoda niciunde in lume pt oprirea cresterii miopiei. Operatia de care vorbiti este pentru reducerea dioptriilor, ca sa nu mai purtati ochelari, dar se face abia dupa ce dioptriile nu au mai crescut de cel putin 2-3 ani, altfel faceti operatia degeaba, daca dupa 1-2 ani ajungeti iar cu ochelari. Nu mai luati suplimente, va incarcati ficatul fara rost. Asteoptati sa se opreasca cresterea si in general atunci, pe la 21-22 de ani se va opri si miopia. La mine cam asa a fost.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

intradevar o conditie esentiala este sa se opreasca din crestere miopia pentru o perioada lunga de timp, pentru ca interventia sa fie eficienta. pana atunci, in afara de a purta ochelari si a nu va suprasolicita privirea, nu prea aveti ce sa faceti din cate stiu...

va urez o seara buna

corina

acum 10 ani

daca deja am facut o operatie de corectare a miopiei acum 10 ani (aveam 21 de ani), mai pot face din nou asa ceva? la 5 ani de la operatie am inceput sa am nevoie iar de ochelari; acum am 31 de ani si mi-au crescut dioptriile pana la -4 si -3.
cand se opreste evolutia miopiei? intelesesem ca odata cu cresterea ochiului.