Miopie forte

Afectiuni oculare

Postata de Florentina716 cu 11 ani in urma.

Am 18 ani si am miopie foarte mare O.S. -11 O.D -9 anul acesta as vrea sa ma operez cu laser..credeti ca e posibila aceasta operatie?o sa mai port ochelari?help me

Raspunsuri (2)

Alexandru Pop

acum 11 ani

din cate am auzit, daca dioptria este mare, prin operatie doar se reduce, nu se ajunge la 0. cel mai bine, evident, te va putea lamuri un medic:)

daca va mai trebui sa porti ochelari, iti recomand niste lentile foarte bune. este vorba de lentilele Crizal UV, care sunt cele mai bune de pe piata in protectia impotriva ultravioletelor. se deosebesc de alte lentile anti-reflex prin faptul ca iau in calcul si razele care vin din spate si se reflecta de pe suprafata interioara a lentile direct in ochi. mie mi le-a recomandat un medic.

Adelyna

acum 10 ani

Buna, cu siguranta raspunsul la aceasta intrebare il poti primi de la un oftalmolog care in prealabil ti-a facut niste investigatii in acest sens. Eu am 24 de ani si sunt operata de miopie tot cu laser, prin metoda ilasik. Pentru a sti daca pot face operatia sau nu, doctorii mi-au facut niste investigatii speciale inainte, altfel nu ti se face interventia, daca nu esti compatibila. Eu dupa operatie n-am mai purtat ochelarii de vedere.