miopie forte

Afectiuni oculare

Postata de gabisipot cu 12 ani in urma.

am miopie forte, -12 si -16 dioptrii. cu ochiul stang nu vad decat in ceata chiar si cu ochelari. am 43 ani. se mai poate corecta prin operatie?

Raspunsuri (8)

Iuli

acum 12 ani

Operatia nu face decat sa va scape de ochelari, ea NU imbunatateste vederea. Dupa operatie veti vedea exact ca si cu ochelari doar ca nu ii veti mai purta, atat.

Horatiu Balazs

acum 12 ani

Mergeti la un medic oftamolog care face topografie corneana .Miopia forte se confunda in Romania foarte des cu keratoconus.

gabriela sabatini

acum 11 ani

am dioptri de -8-9 se poate face operatie ca sa nu mai port ochelari am neryul ochiului slabit asa mi sa spus

sorin danete

acum 10 ani

am miopie -7 ambii okii, cine imi poarte recomanda o clinica buna pt operatie?...si un pret...? stie cineva?

Alin Ionut

acum 10 ani

Sal Sorin Danate, Sunt prin Italia,aici se zice ca opereaza bine si pretiul este de 650 € doar pentru UN OCHI eu am antrebat an anul 2012.Bafta frate...

Stanciu Daniel

acum 10 ani

Am miopie forte la os am -8 iar la cel drept am -10,5
as dori sa ma operez dar nu am curaj vreau sa stiu daca dupa operatie va mai trebui sa fac altceva de fapt este garantata?
datimi un sfat va rog
Daca ebine sa ma operez..

lumy w

acum 9 ani

si eu am dioptri mari ,mam interesat la mai multi medici si mi sa spus ca daca ai dioptri mai mari de 10 se poare face doar inplant de lentile ,adica in spatele corneei binenteles cu mici riscuri ca orice operatie in caz de pericol se pot scoate ,costa cam 55 mili ochi ,eu mam hotarat sa ma operez deocamdata la un ochi peste 2 3 sapt .voi reveni

cruceru claudia

acum 9 ani

Eu am miopie forte -12 cu -17 ma pot opera?