Miopia si lentilele de contact

Afectiuni oculare

Postata de Sirio cu 10 ani in urma.

Buna ziua, am 18 ani si sufar de miopie. Am la ochiul drept o miopie de -3 si ceva iar la ochiul stang o dioptrie de -6 si ceva , recent m-am dus la doctor dar as vrea sa stiu daca pot folosi lentilele de contact .

Raspunsuri (4)

Andrei T.

acum 10 ani

Eu am 23 de ani si m-am operat de miopie cu iLASIK. Am vrut sa imi fac interventia asta pt. ca nu-mi placeau deloc ochelarii, iar lentilele nu am reusit sa mi le pun niciodata :)))). Operatia e recomandata celor peste 18 ani si cu dioptriile stabile. Cred ca poti sa faci interventia asta ac***a in vedere ca nu e dificila si nu te mai complici cu lentile sau ochelari de vedere.

Otilia_carla

acum 10 ani

Buna ziua, Andrei! Unde ai facut operatia asta ilasik si poti sa dai mai multe detalii, daca e dureroasa, cum e recuperarea etc.?Multumesc!

Andrei T.

acum 10 ani

Operatia am facut-o la Bucuresti, la West Eye hospital. Toata treaba a durat vreo 15 – 20 de min maxim si mi s-a facut o anestezie cu niste picaturi asa ca n-am simtit nimic. Recuperarea dupa interventie e rapida, pentru ca se lucreaza numai cu laser si totul e mai precis, mai putin traumatizant ptr. ochi, iar riscul de infectie mai scazut. Dupa interventie am plecat acasa si a trebuit sa port niste ochelari de soare la plecare.

Otilia_carla

acum 10 ani

Andrei, multumesc mult pentru informatii!! Am fost si eu la ei si mi-am facut investigatiile pentru ilasik si am primit ok-ul doctorilor pentru operatia laser. Sunt programata curand, asa ca anul asta fac o schimbare si nu mai port ochelari :)