marirea pupilelor

Afectiuni oculare Dilatarea pupilei

Postata de cristinajiga cu 12 ani in urma.

de la un timp de vreme nu mai vad bine.....eu am hipermetropie la ochiul stang am dioptria +2,75 si la dreptul +1,50.... acum peste zi am pupilele forte mari....cand se maresc cand se micsoreaza.....in momentul in care se maresc vad in ceata. sfatuiti,ma ce sa fac,multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Hipermetropia se exprima prin vedere incetosata si se recomanda purtarea unor lentile convergente (vor compensa puterea de refractie a ochiului) de catre medicul oftalmolog.
O midriaza patologica (dilatarea pupilei) se intalneste in: paralizie a nervului parasimpatic ocular, de origine traumatica, tumorala sau vasculara; leziune a globului ocular sau a nervului optic; ca urmare a unui consum prea mare de alcool; ca urmare a unei prize de stupefiante; instilarea accidentala sau deliberata de agenti anticolinergici (picaturi de atropina, scopolamina) in ochi poate de asemenea produce midriaza pupilara.

cristinajiga

acum 12 ani

multumesc mult pentru raspuns

Exista remedii homeopate

acum 12 ani

Unul din ele - si cel mai de folosit este Belladonna, de ex,. in dilutia CH9. Se poate incerca, costa 6 lei la o farmacie homeopat. Se p***ao granula si se observa efectul. Daca ajuta se repeta la nevoie.
In mod normal duce la vindecare - daca este remediul potrivit - astfel ca nu este nevoie de luat des.

hotea kristina

acum 11 ani

pupilele mele sunt mici ziua si vad in ceata si mise usca tare gura oare din ce cauza? mi-am facut tomograf , RMN, ecograf la glanda si mi se spune ca nu am nimic si am ameteli in fiecare zi parca plutesc nu am stabilitate de vreo 2 ani ajutati-ma va rog cumva.multumesc