mancarimi pleoape inferioare

Afectiuni oculare

Postata de TICU cu 11 ani in urma.

Acum 30-35 de zile am inceput sa am o mancarime la ochiul drept,pleoapa inferioara,de 2 zile a inceput sa apara si la cel stang,plus ca a avansat spre coltul extern a ochiului.La ochiul drept ,inspre nas,au aparut cateva riduri si pielea parca sa ingrosat putin.Ieri m-am sculat si cu pungile de sub ochi umflate,ceea ce eu nu am avut niciodata pana la varsta de 43 de ani,dar cred ca de la scarpinat.Am folosit Corneregel,am dat in jurul pleoapelor,cam 3 zile,dar degeaba,am folosit si Fucidin 2 zile,dar mi-a uscat pielea din jurul ochilor(stiu ca nu trebuia sa-l folosesc,dar am zis ca incercarea moarte n-are).Am vrut sa incerc si Dermovate,dar m-am abtinut.Intrebarea mea este: daca e vreo bacterie cu ce as mai putea sa incerc?Poate fi conjunctivita? Nu am nicio problema cu genele,in zona lor nu ma mananca,dar uneori ma trezesc cu ochii putin lipiti.

Raspunsuri (7)

Elf

acum 11 ani

Sfatul meu este sa nu te scarpini pentru a nu te reinfecta sau daca o faci, sa ai miinile foarte curate, sa interpui ceva de asemenea steril intre mina si pleoapa si sa speli ochiul de citeva ori pe zi cu apa calda si sapun.
Cind folosesti unguentul sau picaturile cu antibiotic, sa fii atenta sa nu fie o atingere intre continutul din tub/flcon si ochi si la cum le pastrezi.
Pungile de sub ochi din ce stiu, indica o problema de rinichi.

Elf

acum 11 ani

E cam mult de cind dureaza.
Mergi la medic, nu mai amina si acorda atentie la toate amanuntele, ca sa scapi in fine.

Magda

acum 10 ani

La fel am si eu simptomele, maine am programare la oftalmolog. Care a fost cauza acestor probleme la dvs? Multumesc

ana

acum 10 ani

aceeasi problema am si eu doar la ochiul stang...si am dat cu mai multe picaturi si unguente fara nici un rezultat..

ana

acum 10 ani

aceeasi problema am si eu doar la ochiul stang...si am dat cu mai multe picaturi si unguente fara nici un rezultat..

ana

acum 10 ani

aceeasi problema am si eu doar la ochiul stang...si am dat cu mai multe picaturi si unguente fara nici un rezultat..

ana

acum 10 ani

aceeasi problema am si eu doar la ochiul stang...si am dat cu mai multe picaturi si unguente fara nici un rezultat..