Mancarime în zona ochiului?

Afectiuni oculare

Postata de Utilizator11709421257 cu o luna in urma.

Bună ziua, d3 ceva timp, am o mancarime în zona ochiului stâng pe partea de lângă nas, și mi sa unflat puțin, care ar fi cauza? ce as putea folosi

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Mancarimea in zona ochiului poate fi cauzata de diferiti factori precum alergii, conjunctivita, blefarita (inflamatia pleoapei), uscaciune a ochiului sau diversi iritanti precum machiajul sau praful. Un alt posibil motiv ar putea fi dezvoltarea unui orjelet, care este o mica infectie a glandelor din pleoape. Daca zona este si umflata, este posibil sa fie vorba despre o forma de inflamatie sau infectie.

Pentru a calma mancarimea, poti incerca sa folosesti comprese calde pe zona afectata sau picaturi de ochi antialergice, disponibile la farmacie.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/afectiunile-oftalmologice-simptome-ce-pot-fi-observate-de-pacient_394
sfatulmedicului.ro/Rujeola-si-alte-boli-ale-copilariei/ce-este-orjeletul-si-de-ce-aparei_16088