Leziune usoara

Afectiuni oculare

Postata de Iulia.B.E. cu 13 ani in urma.

Am doar 16 ani,dar mi s-a spart un vas de sange.Surioara mea mi-a bagat creionul in ochi din greseala,iar acum am o pata rosie.Am citit ca aceste pete sunt vasele de sange care se crapa in urma unei tuse puternice, unui stranut, voma sau in urma unei leziuni la nivelul ochiului,dar si ca aceasta afectiune este doar un alt semn normal, nedureros care apare odata cu inaintarea in varsta si care nu prezinta un motiv de ingrijorare,iar eu,pt. ca am doar 16 ani sunt putin ingrijorata.Ce as putea face? Multumesc

Raspunsuri (3)

o mama

acum 13 ani

Cel mai bine ar fi sa mergi da-ti faci un control oftalmologic sa te asiguri ca este totul in regula. Piti merge, daca locuiesti in oras, la spitalul de urgenta sau suna la 112 sa te indrume catre spitalul de garda. Poate nu-i nimic grav, dar trebuie sa te asiguri.Fiind vorba de ochi, nu-i de joaca. Paza buna, trece primejdia.Sanatate.

olimpia

acum 13 ani

mergi urg la medic

daniela

acum 10 ani

Eu cred can din cauza curentului.CE ma sfatuiti?