Leziune pe retina si anticonceptionalele

Afectiuni oculare

Postata de Daria287502 cu 15 ani in urma.

Buna ziua, as avea si eu o nelamurire. De anul trecut din mai am leziune pe retina, doctorii mi-au spus ca nu exista un tratament anume ci ca in timp se trateaza de la sine. Mi-a trecut dupa 4 luni senzatia aceea de ceata de pe ochi iar acum mi-a aparut din nou. Mi s-a dat un tratament cu acetazolamida pt un edem (lichid intre foitele de la retina), ca sa se retraga acel lichid. Intrebarea mea este: are vreo legatura faptul ca iau yasmin de vreo 6 luni iar acum trebuie sa fac tratamentul acesta pt absorbtia lichidului acela? (mi s-a prescris acetazolamida si aspacardin plus magne b6) trebuie intrerupte anticonceptionalele?
Va multumesc anticipat si astept cat mai repede rapsunsul dvs!
O zi buna va doresc tuturor!

Raspunsuri (3)

Daria287502

acum 15 ani

Buna ziua, as avea si eu o nelamurire. De anul trecut din mai am leziune pe retina, doctorii mi-au spus ca nu exista un tratament anume ci ca in timp se trateaza de la sine. Mi-a trecut dupa 4 luni senzatia aceea de ceata de pe ochi iar acum mi-a aparut din nou. Mi s-a dat un tratament cu acetazolamida pt un edem (lichid intre foitele de la retina), ca sa se retraga acel lichid. Intrebarea mea este: are vreo legatura faptul ca iau yasmin de vreo 6 luni iar acum trebuie sa fac tratamentul acesta pt absorbtia lichidului acela? (mi s-a prescris acetazolamida si aspacardin plus magne b6) trebuie intrerupte anticonceptionalele?
Va multumesc anticipat si astept cat mai repede rapsunsul dvs!
O zi buna va doresc tuturor!

Daria287502

acum 15 ani

Dar anticonceptionalele au vreo legatura cu retinerea apei ( edemul acela care s-a format intre foitele de la retina) ? ar putea opri eliminarea edemului? sau nu are nici o legatura cu asta...
multumesc anticipat inca o data pt ajutor

carmen658

acum 15 ani

Ar fii cel mai indicat sa-ti inrebi medicul ginecolog. El este cel mai in masura sa-ti dea anticonceptionalele. Nu le lua tu asa de capul tau. O cauza de mare actualitate a aparitiei edemelor este folosirea gresita, excesiva si fara supraveghere medicala a anticonceptionalelor. Ele inhiba activitatea normala a ovarelor dar perturba echilibrul estrogen/progesteron din organism.
Orice surplus de hormon reprezinta un factor perturbator pentru glanda hipofiza, glanda care coordoneaza functiile tuturor celorlalte glande din organism.
Estrogenul determina retentia de lichide in organism ceea ce duce la senzatia de umflare si la cresterea in greutate.