LES,Sindrom sogren,cataracta

Afectiuni oculare

Postata de Lupisor cu 11 ani in urma.

As vrea sa stiu daca o operatie de cataracta ar avea un efect pozitiv pe un ochi afectat de Sindrom Sogren secundar ( asociat cu LES ). Ma gandesc ca, o inlociuire a cristalinului intr-un ochi ale carui glande lacrimale nu functioneaza corect nu si-ar avea rostul, nu ?
Daca se poate sa primesc un raspuns de la un medic, va rog. Sau poate, de la un bolnav cu LES asociat cu Sogren, dar care stie mai multe in privinta asta. Daca nu, nu-i nimic, mai caut raspunsuri.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Buna ziua,
modalitatea de a privi lucrurile este gresita. E adevarat ca boala Sjogren consta in scaderea sau lipsa secretiei lacrimale dar pentru asta exista solutii terapeutice. Cataracta este a afectiune a cristalinului iar aceasta are rezolvare prin intermediul interventiei chirurgicale. Cele 2 afectiuni se trateaza separat, independent.
Daca recomandarea este cea operatorie, va indic sa o efectuati .