LENTILELE DE CONTACT SI APA

Afectiuni oculare Endoftalmita infectioasa

Postata de punkys cu 12 ani in urma.

Mi-am scapat o lentila in putina apa. acest lucru imi poate dauna vederii? pot sa pun lentila in solutie si apoi sa o folosesc iar? ce se intampla daca o folosesc in continuare? a patit cineva asta?

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Parerea mea este sa aruncati respectiva pereche. O boala oculara ar fi o tragedie.

victoras

acum 12 ani

Iuli,draga mea,nu poate fi chiar atat de grav incit sa trebuiasca sa le aruce pe ambele!!!!!!!!!!!Solutia in care se pun lentilele e totusi data intr-un scop anume,nu???!!!.

Iuli

acum 12 ani

Daca arunca una, oricum nu mai are ce face cu cealalta, logic nu? :) lentilele au luat contact cu diferite substante ce sa gasesc in apa (clor, etc) este posibil sa se fi deteriorat. Lentilele se pun in solutie dupa ce au fost purtate PE OCHI nu dupa ce au cazut pe jos, in apa, in praf sau in altceva. Solutia le mentine in forma si este isotona cu lacrima, nu le curata de orice impuritate.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

intradevar multe persoane fac acest lucru, chiar daca au cazut in apa, le ''curata'' in soluctii dezinfectante pentru lentilele de contact, si apoi le refolosesc. totusi, perspectiva unei infectii oculare nu este de dorit, de aceea atitudinea corecta ar fi inlocuirea acestor lentile, depinzand totusi si de locul unde le-ati scapat, spre exemplu daca le-ati scapat la propriu intr-o balta de pe strada, nu as recomanda nimanui sa poarte acele lentile, chiar daca sunt curatate cu cele mai bune solutii dezinfectante.

va urez o zi buna