lentile UV

Afectiuni oculare

Postata de maria_p2011 cu 11 ani in urma.

Stiati ca ochii, ca si pielea, tb protejati de efectul negativ al razelor UV?

eu nu mi-am pus niciodata problema, asa ca am aflat cu surprindere si totodata mirare ca nu mi-a dat prin cap asa ceva. am fost de curand la oftalmolog pt un control (eu port de cativa ani ochelari) si mi-a recomandat lentile cu filtru UV. daca va intereseaza, pe producator il cheama Esssilor.

Raspunsuri (2)

maria_p2011

acum 11 ani

pe producator il cheama Essilor (cu 2 s, nu 3 cum am scris eu :))

Andrei Pop

acum 11 ani

lentilele anti-reflex obisnuite te protejeaza pana la 100% de razele UV care vin din fata, dar deloc de cele care vin din spate si reprezinta intre 10 si 50% din expunerea totala. aici face diferenta Crizal UV, singurele lentile care iau in calcul si razele care cad din spate si se reflecta de pe suprafata lentilei direct in ochi.

Radiatiile UV provoaca diverse boli oculare, printre care si: cataracta, fotocheratita (sau arsura solara a ochiului), melanomul ocular. foarte important este sa tinem minte ca radiatia UV ne afecteaza tot timpul, nu numai in zilele insorite. de altfel, cand nu ne aflam sub bataia directa soarelui ne supunem la o expunere UV de peste 40%.

Organizatia Mondiale a Sanatatii estimeaza ca aproximativ 15 milioane de persoane din intreaga lume isi pierd anual vederea din cauza cataractei, iar 20% din aceste cazuri sunt cauzate sau agravate de expunerea la UV. Pe de alta parte, 5% pana la 10% din cazurile de cancer de piele apar la pielea din jurul ochilor si sunt direct legate de razele UV.

informatiile le-am gasit pe sfatul medicului, respectiv //sfatulmedicului.ro/Comunicate-de-presa/crizal-uv-lentilele-de-ochelari-cu-cel-mai-performant-factor-de-protecti_10246,