lentile de contact

Afectiuni oculare

Postata de deeanicol06 cu 9 ani in urma.

Are ceva daca eu,de exemplu,port lentilele de contact doar luni si marti iar in celelalte zile le las in solutie si nu le mai port pana lunea viitoare?
Intreb fiindca a inceput sa ma usture ochii cand le port.

Raspunsuri (1)

Lentilele de contact

acum 9 ani

Lentilele de contact trebuie curatate temeinic inainte si dupa fiecare aplicare. De asemenea, pe toata perioada depozitarii se tin acoperite in solutie speciala pentru lentile.
Solutia se schimba de fiecare data dupa folosirea lentilelor. Recipientul de pastrare al lentilelor trebuie si acesta inlocuit la fiecare 3 luni. Daca purtati lentile doar ocazional, cele mai indicate ar fi lentilele de unica folosinta. Astfel eliminati ingrijirea lentilelor refolosibile si economisiti banii pe care ii dati pe solutie.
Daca doriti sa va documentati mai mult cu privirea la regimul de folosire al lentilelor de contact, va recomandam sa consultati blogul www***, pentru mai multe informatii.