Lentile de contact

Afectiuni oculare

Postata de iSkepsist cu 10 ani in urma.

Am facut de curand un control la ochi, si mi-a scris pe reteta dioptriile [adica cred]. Numai ca nu stiu dupa ce sa ma iau ca sunt mai multe lucruri trecute acolo. Vreau sa comand lentilele de contact pe internet, deoarece cel mai aproape loc unde ma pot duce cu reteta pentru lentile de contact e la vreo 150 km, de mine, si n-am timpul necesar pentru asta, asa ca m-am gandit sa le comand.
Pe reteta scrie asa
SPH: +6.00 , CYL: -3,87, AX: 7

Dupa ce ar trebui sa ma iau cand fac comanda?

Raspunsuri (1)

Videt.ro - Opticianul tău online!

acum 10 ani

Bună ziua,

Din păcate, rețeta pe care o aveți dumneavoastră este una pentru ochelari, și nu conține elementele necesare pentru achiziționarea lentilelor de contact. În plus, cilindrul (CYL) este notat greșit, deoarece acesta se măsoară doar din 0.25 în 0.25.

Pentru a achiziționa o pereche de lentile de contact perfecte pentru ochii dumneavoastră, medicul trebuie să măsoare raza de curbură (RC sau BC) și diametrul (Diam.). În plus, medicul care vă face controlul pentru lentile de contact ar fi de preferat să vă ofere și câteva mostre, pentru a vedea cu care dintre lentile vă acomodați mai ușor.

Pentru mai multe informații referitoare la lentilele de contact, vă invităm pe blogul nostru, www.videt.ro/blog

Echipa Videt
www.videt.ro