lentile de contact

Afectiuni oculare

Postata de Ioana457 cu 11 ani in urma.

Am trecut de la ochelari la lentile de contact. Mi-am luat lentile conform prescripţiei medicale (raza de curbură 8,8, dioptrii -1,5 la ambii ochi, diametru lentile a zis dr că nu contează, lentile sferice). Menţionez că am 25 de ani, am descoperit miopia în urmă cu un an, alte probleme de sănătate nu am. Am luat lentile de contact însă la citit văd uneori înceţoşat, la distanţă nu am nicio problemă.
E posibil ca raza de curbură să nu fie corect stabilită? Dacă iau lentile cu o rază de 8,7 nu-mi vor fi confortabile? Ce mă sfătuiţi?
Mulţumesc!

Raspunsuri (3)

Gabi Cismaru

acum 11 ani

C e inaltime , si greutate aveti ? Verificati si glicemia ! Doar asa preventiv !

Ioana457

acum 11 ani

glicemia este 89.

Videt.ro

acum 11 ani

Va recomandam sa incercati si lacrimile artificiale. E posibil ca ochiul dumneavoastra sa fie uscat. Asta depinde si de cat timp petreceti in fata calculatorului sau este posibil ca ochiul dumneavoastra sa nu se fi acomodat deja cu lentilele de contact.