Lentile de contact

Afectiuni oculare

Postata de Paula130691 cu 13 ani in urma.

Am si eu o nelamurire,mi-am comandat pentru prima data lentile de contact de la Bausch & Lomb Purevision Toric balafilcon A pentru astigmatism miopic,inainte purtand doar ochelari....pentru inceput cate ore ar trebui sa le port?ac***a o dioptrie de -4,75 la ochiul drept si de -4,25 la ochiul stang.Multumesc.

Raspunsuri (4)

Dr. Radu Iulian Burcin

acum 13 ani

Initial ati putea sa le purtati 2-3 ore pe zi apoi la 3 -4 zile cresteti cu cate 6 ore. De ce nu incercati un tratament laser care dureaza doar 5 minute per ochi si va elimina complet dioptriile? Prin tehnica LASEK laser subepithelial keratomileusis se slefuieste corneea la nivel de micron si va poate elimina ireversibil dioptriile. Aceasta tehnica nu este operatie (spre deosebire de LASIK in care se creeaza un flap cu ajutorul unui bisturiu automatizat sau spre deosebire de implantele refractive care sunt indicate valorilor dioptrice mari).

Paula130691

acum 13 ani

Inca nu am auzit de acest tratament..doar de operatia cu laser...dar o sa il rog pe medicul oftalmolog ca data viitoare sa ma indrume spre o clinica unde se poate face un asemenea tratament.Multumesc pentru raspuns.

Gabi

acum 13 ani

Mda...si iarasi reclama. Cum intreaba cineva ceva, nu scapa cate un doctor ocazia de a racola posibili clienti. Sigur, nu se mentioneaza nimic de riscurile operatiei, chiar de riscurile lentilelor de contact, fata de ochelarii simpli, dar ma rog.

Dr. Radu Iulian Burcin

acum 13 ani

Suntati la 0728012155 sau 0213351100 la Clinica Oftalmologica Oftalux.