lacrimarea ochilor

Afectiuni oculare

Postata de adryana_vl cu 13 ani in urma.

de cateva zile fiicei mele de 13 ani ii lacrimeaza ochiul stang si o si ustura provocandu''i o stare de discomfart.....nu are o regula anume de aparitie ...din cand in cand...mentionez k poarta ochelari de vedere 0,75 .....diagnosticata cu...hipermetropie de la varsta de 3 ani....a tot purtat ochelari de atunci ...bineinteles cu scaderea dioptriei in timp...mers periodic la control...iar acum a aparut acesta stare de lacrimare intensa a ockiului staing...ce ma sfatuiti sa fac.....multumesc anticipat pt raspuns

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Sa mergeti la oftalmolog.

LAURA

acum 13 ani

iN PRIMUL RAND MERGETI LA OFTALMOLOG APOI LUATII CEVA PENTRU NERVUL OPTIC .vA RECOMAND SA LUATI LEGATURA CU DOMNA DOCTOR DINCA TEL.0744870194 PENTRU A VA INDRUMA UNDE TREBUIE.

Iuli

acum 13 ani

Ce treaba are nervul optic cu lacrimarea?

[email protected]

acum 13 ani

Posibil ca orificiul glandei lacrimare sa fie obturat.Am patit si eu ceva asemanator.Iata ce am facut:zilnic de 3-4 ori am frictionat zona de la baza nasului in jos de-a lungul nasului.Asfel se formeaza o presiune care,se pare ca ajuta la "desfundarea "canalului.Manevra nu trebuie sa fie dureroasa si, in cazul meu ,a ajutat.Succes!!!

Melisa

acum 10 ani

Eu am 12 ani si cand sunt obosita sau cand plang simt si eu o presiune de nas parul ochi.
Daca beau ceva in acel moment durerea trece,dar nu stiu de ce.:-)
Bafta,si anunta-ma si pe mn pe facebook Ilie Melisa daca gasiti ceva;-)