lacrimare

Afectiuni oculare Cheratoconjunctivita

Postata de maronica cu 14 ani in urma.

de ce daca privesc latv sau la calculator,nu mai mult de o ora lacrimez continuu pana maustura ploapele?

Raspunsuri (7)

silvia

acum 14 ani

Poate ai nevoie de ochelari.

maronica

acum 14 ani

am ochelari din 2002.am schimbat si dioptriile.sa fie conjunctivita?

angela codre

acum 14 ani

Poate orificiul glandei lacrimare e obturat.Am avut si eu o problema asemanatoare si mi-am frictionat zona de la coltul interior al ochiului in jos cam pina la jumatatea distantei lungimii nasului. Operatia se repeta cam 4-5 ori pe zi.Bineinteles ca ai usturimi din cauza lubrifierii insuficient a ochiului.Iti doresc succes si mai tinem legatura.

Cata

acum 14 ani

e si d la oboseala si mai ales atunci knd ai nevoie d ochelari, nu-i porti si toata ziua t fortezi, ca si un astigmatism mic necorectat t poate face sa lacrimezi mai mult. da decat sa afli asa d la unu d la altu c ai putea avea mai bine t duci la un cabinet :)

simona

acum 14 ani

usturimile oculare provin de la frecarea excesiva a pleoapelor cu iritarea mucoasei conjunctivale a globului ocular ochii dupa aceste procedee sint mai rosii si lacrimeaza mult : lacrimarea provine de la o sensibilitate crescuta a ochilor fata de radiatia luminoasa provenita de la calculator, tv sau chiar de la lumina naturala respectiv zapada

maronica

acum 14 ani

multumesc.in urma cu 8 ani am avut o keratoconjunctivita acuta,forma purulenta.am tratat-o dar au ramas urme.lacrimarea are loc dupa calculator.multa sanatate celor care mi-au raspuns!

Teodora

acum 9 ani

asa patesc si eu , dar nu numai cand stau la calculator .. ci tot timpul . de ce ?