iridotomie

Afectiuni oculare

Postata de Eugenia O. cu 10 ani in urma.

In urma cu un an am fost depistata cu glaucom cu unghi ingust la ambii ochi. S-a practicat iridotomie, insa TO este in continuare destul de mare, 19-20, iar simptomatologia mai accentuata decit la inceput: ochii sint tot timpul iritati si inrositi, am dureri ale globilor oculari, ale orbitelor si chiar si dureri de cap, astfel incit de multe ori ma gindesc la posibilitatea altor afectiuni care nu au legatura cu glaucomul. Va rog frumos sa-mi spunet daca aceasta simptomatologie este specifica glaucomului si ce pot face in continuare, daca este necesara si posibila alta iridotomie sau alte modalitati de scadere a TO si de prevenire a unui atac. A scazut si acuitatea vizuala in ultimul timp. Va multumesc mult! Eugenia Olteanu

Raspunsuri (2)

Dr. Florentina Chitac-Pashalidis

acum 10 ani

In urma unui consult complet( acuitate vizuala, tensiune intraoculara masurata in mai multe momente ale zilei, pol anterior, gonioscopie, pol posterior, perimetrie computerizata, OCT de nerv optic cu pahimetrie) se poate preciza diagnosticul corect si optiunea terapeutica .Daca doriti, ma puteti gasi la Clinica Medlife Grivita.
Dr. Florentina Chitac-Pashalidis

Eugenia O.

acum 10 ani

Buna ziua! Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra.Din pacate, fiind pensionara, cu venituri care nu permit investigatii complete la o clinica cu aparatura performanta, am fost la o policlinica unde am fost primita cu bilet de trimitere de la medicul de familie si unde mi s-au facut o parte din investigatiile recomandate si de dumneavoastra :TO, FO, pol anterior si acuitate vizuala. Mi s-a recomandat repetarea iridotomiei laser la OS. Inca o data, mii de multumiri, stimata doamna doctor!