interpretare termeni diagnostic oftalmologie

Afectiuni oculare

Postata de lexie cu 14 ani in urma.

va rog sa ma ajutati cu cativa termeni. incerc o traducere in engleza a unui diagnostic:
-ce inseamna RF in contextul: macula cu RF prezent
-in contextul PNO palida in 1/2 temporala, temporala se refera la artera temporala?

multumesc

Raspunsuri (3)

Katan Lyudmyla

acum 14 ani

RF- reflex fotomotor
PNO- papila nervului optic.

frank

acum 14 ani

wedfghj.

frank

acum 14 ani

am si au o problema si as dori sa stiu daca este grav:pana acum am avut de trei ori dereglari de vedere la ochiul stang si anume:in centru vad conturul unui clopotel de stelute iar cand il deschid vad acelasi clopotel,fara stelute dar opac.Mentionez ca sunt de sex feminin si am 47 ani,pana acum am facut doar un control medical acum doi ani si atunci a fost totul in ordine,eu zic ca inca mai vad bine,la citit incep sa-mi reglez distanta,dar numai la scris marunt.Va multumesc!