Inflamatie ochi

Afectiuni oculare

Postata de mada3991 cu 8 ani in urma.

Buna seara! Bunicii mele i-a aparut pe pleopapa de jos la ochiului drept o mica bubita, la inceput am crezut ca va trece, dar in timp s-a facut mai mare şi trage pleoapa in jos, ochiul este foarte rosu, seamana cu o alunita, doar ca pare plina cu puroi. Pana acum am aplicat picaturi ce ochi si alifie, dar nu se vede nicio amelioarera. Mentionez ca la noi in oras nu exista un medic oftalmolog, dar as vrea sa stiu si parerea dumneavoastra prima data, in caz ca este ceva grav sa o duc la unul.

Raspunsuri (1)

Dr. Florentina Chitac-Pashalidis

acum 8 ani

Buna ziua. Este mai bine sa o programati la o consultatie la un medic oftalmolog. Poate fi o inflamatie a unor glande din interiorul pleoapei( salazion) sau o formatiune tumorala palpebrala. Multa sanatate!

Dr. Florentina Chitac-Pashalidis