implant de cristalin

Afectiuni oculare

Postata de membru227166 cu 11 ani in urma.

am facut implant de cristalin in urma cu doi ani, de un an incoace vad din ce in ce mai rau.Doctorul a zis ca nu o sa mai am probleme cu vederea toata viata.E posibil sa mi se deterioreze iar vederea daca am cristalin artificial? Oare ce se intampla? Dezlipire de cristalin?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este indicat sa consultati medicul oftalmolog care, in urma examenului de specialitate, va identifica sursa deteriorarii vederii ( ex :dislocarea cristalinului, dezlipirea de retina, edem macular , etc).

Dr. Florentina Chitac-Pashalidis

acum 11 ani

Cauza cea mai frecventa a scaderii progresive a vederii dupa operatia pentru cataracta este cataracta secundara, respectiv opacifierea capsulei posterioare cistaliniene ( a sacului in care este implantat cristalinul artificial ).Ar trebui sa va adrsati unui medic oftalmolog intr-o clinica unde se poate trata cataracta secundara prin LASER YAG.
Cu stima,
Dr. Florentina Chitac

Mitrica Mihaela

acum 10 ani

Buna! Mama mea a avut miopie, a facut implant de cristalin acum 3 saptamani. Doctorul zice ca operatia a reusit, mama acum vede, insa are ameteli continu, doctorul zice ca nu e de la operatie insa nu poate scapa de ele.. dureri de cap, ameteli, si-a facut toate analizele, au iesit bine.. Ea crede totusi ca de la operatie ii este rau pentru ca de atunci au inceput. O parere...?