hipermetropie si astigmatism

Afectiuni oculare

Postata de raluca florentina cu 14 ani in urma.

acesta este diagnosticul meu, port ochelari de 20 ani, dioptria a crescut in timp ajungand in prezent la +4.5dr si +3 sg.as dori sa scap de ochelari acestia deranjandu ma desi am lentile progresive.as dori sa stiu daca pot face operatie cu laser sau clasica sa pot scapa de dioptrii.va multumesc

Raspunsuri (6)

raluca

acum 14 ani

Buna Raluca Florentina,

Nu vei rezolva nimic cu operatiile doar eventual scaderea dioptriei, dar ochelarii ii vei purta toata viata.

Mergi la un control oftalmologic si cere parerea medicului, te va sfatui ce sa faci; daca va fi bine sa faci aceasta operatie sau nu.

Mult succes!

Sheila

acum 14 ani

Daca in urma operatiei rezultatul nu va fi cel dorit poti folosi lentile de contact pt a scapa de ochelari.Dac vrei iti pot recomanda o doctorita buna din bucuresti
Numai bine

raluca florentina

acum 14 ani

ideea este sa scap de ochelari, daca nu reusesc asta nu are rost sa risc, si da, as vrea o recomandare a unui medic bun.
va multumesc

Sheila

acum 14 ani

Doctorita este din bucuresti are un cabinet particular dar este si in spitalul Universitar la Eroilor.Se numeste Liliana Voinea. Pt consult o sa te cheme la cabinet, este 80 de lei consultatia, apoi daca te programeaza pt operatie te va chema in spital. Nu iti cere nici un ban la operatie, ii dai tu cat vrei cand mergi la control.
Uite aici si nr de tel pentru programare
0722433940- acesta parca e cel personal.
cabinetul este la Piata Veteranilor
Sanatate multa

andra-doriana

acum 10 ani

hello! Exista o operatie laser care ar putea sa te ajute, insa mai exact iti spune doctorul dupa ce iti face niste investigatii. Eu m-am operat de hipermetropie cu aceasta operatie laser, iLASIK, de care spuneam mai devreme. Am inceput sa vad din ce in ce mai bine chiar din primele ore de dupa operatie si am scapat si de ochelarii de vedere. Operatia este ff usoara si nu am simtit nimic, iar rezultatul ptr. mine a fost uimitor, chiar mi-a imbunatatit viata. Succes!

nicoleta tache

acum 10 ani

Andra-Doriana, spune-mi te rog la ce clinica te-ai operat?
multumesc!~