Hipermetropia-se poate trata?

Afectiuni oculare

Postata de mioara75 cu 15 ani in urma.

Buna ziua! As vrea sa stiu daca hipermetropia se poate opera. Am 21 de ani si dioptria 6+ la ochiul stang care este si un ochi "lenes",ambliop, si 0.5+ la ochiul drept. Medicul mi-a spus ca ochiul meu stang nu mai poate fi recuperat. Daca nu pot face operatie si port ochelari macar am garantia ca dioptria nu va avansa?

Raspunsuri (3)

carmen658

acum 15 ani

Buna,
In cazul hipermetropiei sunt disponibile mai multe procedee chirurgicale. Prin aceste tehnici se modifica forma corneei, asa incat focalizarea sa se faca direct pe retina. Sanatate

Florinn

acum 10 ani

Buna ziua. Hipermetropia se poate opera. Eu am 27 de ani si m-am operat de hipermetropie cu laser, prin procedura iLASIK. Am ales varianta aceasta deoarece e cea mai sigura si cea mai usoara.
Pentru a face interventia trebuie sa ai diopotriile stabile si oricum inainte de operatie, doctorii iti fac niste investigatii pentru a sti sigur daca se poate face interventia. Eu mi-am recuperat vederea complet si am scapat si de ochelarii de vedere, chiar din ziua interventiei.

Vasilescu Paul

acum 9 ani

Buna ziua,imi poti spune si mie numele clinici unde ai facut investigatiile si operatia ptr hipermetropie? sunt interesat fiintca vreau sa incerc si eu acesta procedura [email protected]