Glaucomul

Afectiuni oculare Glaucom

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

vreau sfaturi ,tratament sau operatie cu laser.

Raspunsuri (7)

vlad26

acum 15 ani

Depinde de cat de avansat este glaucomul. Daca a fost depistat si tratat inca de la primele simptome, tratamentul este suficient. Daca boala este avansata, operatia este cea mai indicata. Doar medicul poate stabili cu exactitate.

carmen658

acum 15 ani

Buna Doina,
Mai multe amanunte gasesti in acest link - //sfatulmedicului.ro/articole/oftalmologie/glaucomul_263.htm
Multa sanatate si succes

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna,va rog frumos sa imi spuneti daca glaucomul este vindecabil si ce masuri de protectie trebuiesc luate inafara tratamentului,e pentru mama care are 63 de ani.Va multumesc.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

ce riscuri si sanse de vindecare sunt la operati de galucom la un copil de 2 ani si 7 luni???????va rog sa imi rasapundeti cat puteti de repede e foarte urgent va multumesc la revedere

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna. sunt suspecta de glaucom si am fost la mai multi oftalmologi pentru masurarea presiunii oculare, dar de fiecare data inchid ochii de frica cand vine oftalmologul cu tonometrul. as vrea sa stiu ce pot sa fac in aceasta privinta. exista si alte metode de masurare? va rog sa imi raspundeti

Dr. Furtuna Adriana167844

acum 14 ani

Diagnosticul de glaucom nu se pune doar pe baza tensiunii oculare. Sunt mai multe investigatii necesare pentru a pune acest diagnostic. Exista persoane cu tensiune oculara mare care nu fac niciodata glaucom, si pacienti cu tensiune considerata normala care fac totusi glaucom.
Este nevoie de o consultatie oftalmologica si de investigatii specifice (camp vizual, eventual OCT) pentru a stabili daca aveti sau nu glaucom

VERONICA CIMBIR

acum 11 ani

MAMA MEA E BOLNAVADE MULTI ANI DE GLEOKOMA CU OCHIUL DESCHIS SEA FACUT LAZER SI PICATURI IN OCHI OFTAN TIMOLOL DAR NU IA AJUTAT VA ROG FRUMOS AJUTATINE