Glaucom

Afectiuni oculare Glaucom cu unghi ingust

Postata de fruchsia cu 12 ani in urma.

Buna seara,
Mama mea a fost diagnosticata cu Glaucom. Are si diabet.
Cat de periculos este Glaucomul? Exista tratament?
Multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Gravitatea acestei afecţiuni constă în faptul ca simptomele au de multe ori manifestări subclinice pacientul nefiind deranjat de vederea puţin înceţoşata sau de durerea difuză ). Această afecţiune dacă nu este descoperită şi tratată în timp util, poate genera pierderea definitivă a vederii glaucomul reprezentând a doua cauza de orbire la nivel mondial.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

dupa cum s-a scris si mai sus, ''glaucomul'' poate fi o afectiune inselatoare datorita manifestarilor reduse in majoritatea cazurilor, dar netratat poate duce la pierderea vederii.
manifestarile cat si tratamentul, depind de forma de glaucom. pentru mai multe detalii despre acestea, va recomand urmatorul articol:
//sfatulmedicului.ro/Glaucomul/glaucomul_380

va urez o zi buna