glaucom

Afectiuni oculare

Postata de costea maria cu 13 ani in urma.

glaucomul se poate opera?in ce faza a evolutiei?Este bine sa se faca intai un tratament medicamentos,sau direct operatie?

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 13 ani

Glaucomul se opereaza doar in momentul cand nu mai poate fi compensat (adica tensiunea nu mai poate fi tinuta sub control) cu medicamente. Atata timp cat tensiunea este buna cu medicamente, nu se pune problema operatiei.

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

nuti zamfirescu

acum 13 ani

am o matusa de 82 de ani cu glaucom deschis si cataracta incipienta, se mai poate opera? Ce spital sau mdic imi recomandati? multumesc pentru raspuns

dinu

acum 11 ani

cum se face o operatie de glaucom

livia sandru

acum 11 ani

cum se opereaz glucomul

vk

acum 9 ani

Buna ziua,tatal meu-77ani-are glaucom unghi inchis si cataracta,nu vede absolut deloc cu acel ochi si doreste sa se opereze.Mentionez ca medicul oftalmolog i-a spus sa nu puna picaturi decat intr-un ochi deoarece stangul este pierdut ,nici chiar o operatie nu-i poate fi de folos,multumesc