glaucom congenital

Afectiuni oculare

Postata de comentarii utilizatori cu 13 ani in urma.

as dori sa stiu daca glaucomul poate reaparea dupa ce a fost operat?

Raspunsuri (3)

Dr. Radu Iulian Burcin

acum 13 ani

Daca operatia de glaucom congenital a fost bine realizata atunci nu mai reapare. Acest tip de glaucom apare datorita unei anomalii de dezvoltare a unghiului irido/cornean. Esecul operatiei se vede imediat dupa interventie si nu este nevoie ca acel copil cu glaucom congenital sa ajunga adult ca sa dezvolte glaucom.

strachinaru petrica

acum 13 ani

Buna ziua,avem o fetita de 8 luni si a fost recent diagnosticata cu Glaucom congenital ,a fost operata la ochiul sting ,e posibil sa apara si la celalalt ochi?

Andreea

acum 10 ani

Se mai poate recupera vederea pierduta in urma glaucomului congenital?( ochiul nu este total pierdut ,pot vedea la o distanta buna) .In Romania nu mi-a dat nimeni sansa asta dar afara nu se poate face nicaieri?? Oriunde ,oricat ar costa !!!