exoftalmie

Afectiuni oculare

Postata de paun stefania cu 11 ani in urma.

buna ziua ,am un baietel de 6 ani care s a nascut cu sindrom crouzon.anul trecut a fost operat de dr sergiu stoica pentru inlaturarea presiunii craniene iar acum a ramas doar problema exoftalmiei.doamna doctor oftalmolog ne a spus ca tot ce poate face este o tarsorafie AO.va rog din suflet daca imi puteti explica ce inseamna acest termen ,tarsorafie AO si daca intr adevar il poate ajuta aceasta operatie.va multumesc

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este o operatie chirurgicala ce consta in suturarea una de alta a marginilor pleoapei superioare si pleoapei inferioare.

paun stefania

acum 11 ani

asta stiu,dar vroiam sa stiu daca se face la amandoi ochii si daca va mai atenua din exoftalmie.va multumesc

Dr Claudia Duta , medic oftalmolog

acum 11 ani

Buna ziua ,
Exoftalmia din sindromul Crouzon este data de adancimea scazuta a cavitatilor orbitare , datorata fuziunii precoce a oaselor de vecinatate si beneficiaza de tarsorafie . Sutura se face bilateral , in partea laterala a pleoapelor si are rolul de a proteja globul ocular , prin prevenirea complicatiilor corneene date de umidifierea insuficienta .Tarsorafia imbunatateste totodata si aspectul estetic care este un factor important pentru echilibrul psihologic al copilului . Sindromul Crouzon implica , de asemeni , hipertelorism ( distanta crescuta intre cei doi ochi ) si strabism asociat , ce necesita o urmarire atenta , de-a lungul procesului de crestere .

paun stefania

acum 11 ani

multumesc mult doamna doctor pentru aceste precizari

anonim

acum 11 ani

am 36 ani si am sindrom crouzon, daca va pot ajuta cu ceva din experienta mea va rog sa lasati adresa de contact

paun stefania

acum 11 ani

adresa mea este [email protected] ,va rog din suflet daca imi puteti spune cat mai multe despre acest sindrom.va multumesc

maria sb

acum 10 ani

Buna ziua am vazut comentariul dvs si as vrea daca se poate sa ma ajutati cu unele lamuriri .Adresa mea este [email protected] multumesc anticipat