Exoftalmie unilaterala si durere oculara

Afectiuni oculare

Postata de paul.o cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
De cativa ani am observat ca unul din ochi este mai mare decat celalalt.
Am fost la medicul oftalmolog, mi-a fost masurat ochiul, si este cu 2mm mai mare decat celalalt.
Am fost trimis la spitalul Bagdasar, unde am fost consultat de medicul oftalmolog, care nu mi-a gasit absolut nimic, in afara de exoftalmie. Apoi am mers la neurolog, si mi s-a facut un examen RMN. Totul a iesit normal, cu exceptia exoftalmiei. La RMN nu s-a observat vreo tumora sau altceva, iar vederea imi este foarte buna.
Atunci am spus ca daca nu imi apare nimic anormal, poate nu este grav.
De atunci ochiul a ramas exact la fel, si nu am probleme decat la oboseala, cand apare durerea oculara. Dar durerea nu apare imediat, ci dupa o zi, adica daca o noapte dorm mai putin de 7 ore, peste 24 de ore ma trezesc cu durere oculara, uneori inclusiv durere de cap pe aceeasi parte cu ochiul respectiv. Daca dorm de ajuns, sunt uneori si 2-3 spatamani fara probleme.
Cu greutatea corporala nu am probleme, ma mentin in general la aceeasi greutate normala, cu fluctuatii usoare in functie de activitatea sportiva, sau lipsa ei.
Care credeti ca ar putea fi problema, si daca cumva durerile ar putea fi mentinute sub control printr-o dieta anume, deoarece eu am observat ca in zilele in care nu ma hidratez de ajuns, durerile sunt mai puternice.In general consum aproximativ 2.5 litri de lichide zilnic.
Multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Florentina Chitac-Pashalidis

acum 11 ani

Buna seara,

Exoftalmia unilaterala poate avea drept cauza o afectiune tiroidiana.Va recomand sa faceti un consult endocrinologic complet si o ecografie tiroidiana, urmate de un consult oftalmologic. Daca doriti, ma gasiti in Clinica Medlife Grivitei.

Cu stima,
Dr. Florentina Chitac-Pashalidis