Durere in ochi

Afectiuni oculare

Postata de Emmanuelle cu 13 ani in urma.

Sunt in perioada examenelor si invat cam mult. Din cauza asta cred, uneori ma dor ochii foarte tare, simt o presiune puternica, ma dor de parca ar fi muschi. Daca fac o pauza si ii misc ma doare foarte tare in partile laterale ale ochilor. Nu e prima data, se intampla si inainte, cand stateam prea mult la computer sau cu nasul in carti. M-am speriat ca ar fi glaucom, insa nu prezint simptomele in afara de presiunea de care vorbeam. Mentionez ca port ochelari pentru a-mi corecta o miopie progresiva in stadii incipiente (am -0.7 la un ochi si -1 la celalalt). Pana ajung la un control, ce ma sfatuiti?

Raspunsuri (2)

omnia

acum 13 ani

Este foarte posibil ca ochii sa fie obositi;
Incearca sa faci pauze de macar 10 minute dupa fiecare ora petrecuta in fata televizorului/calculatorului/materialelor didactice.
Deasemeni, am descoperit pe site un articol dragalas in care sunt prezentate niste exercitii pentru ochi: //sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/exercitii-pentru-sanatatea-ochilor_7085
Incearca aceste recomandari; este posibil sa ajute ochii sa se relaxeze.

Numai bine si succes la examene!

Emmanuelle

acum 13 ani

Multumesc foarte mult! Am mai incercat exercitiile acum cativa ani si sunt foarte eficiente, le voi relua.