double vision?

Afectiuni oculare

Postata de flaviusO cu 13 ani in urma.

Buna ziua.

In urma cu 4 ani (la varsta de 19 ani si 10 luni) am efectuat o operatie cu laser (LASEK) la clinica Optilaser, la domnul doctor Radu Iulian Burcin. Cel putin asa mi s-a spus/scris in fisa ca mi s-a efectuat tehnica LASEK. Din ce am citit pe internet, tipul asta de operatie ar fi trebuit sa aiba rezultate imediat si nici un fel de disconfort postoperator. Insa nu a fost deloc asa: vederea mi-a revenit la cateva luni de la efectuarea operatiei, iar imediat dupa operatie a trebuit sa port niste lentile "protectoare" si am avut dureri si o stare de disconfort timp de cateva zile (nu mai retin exact), in plus a trebuit sa imi pun picaturi (tears natural free) timp de jumatate de an. Din pacate a trebuit sa plec din tara pentru o perioada mai lunga si nu am efectuat toate controalele postoperatorii.

Ideea e ca de ceva vreme (6 luni-1 an) am inceput sa am probleme cu ochiul drept (cred ca e o diferenta mica de vedere fata de ochiul stang), am probleme de focalizare si am senzatia ca vad dublu. In plus am impresia ca se agraveaza pe zi ce trece. Intrebarea mea este: este aceasta o reactie dupa operatie? daca da, de ce asa de tarziu? daca nu, ce este? strabism nu cred ca a aparut peste noapte.. e posibil sa fie ochii mei foarte obositi? am citit pe internet ca exista exercitii ale ochiului, de focalizare, etc. ma pot ajuta sa-mi revin?

Situatia e urmatoarea:
1. eu am un job care implica multe ore in fata computerului (am doua monitoare) si trebuie sa fiu atent la multe detalii (ochii imi umbla de pe un monitor pe celalalt si implicit imi obosesc)
2. merg la sala de forta, insa nu am exagerat cu ridicatul greutatilor

Vreau sa merg la un control oftalmologic la dl. dr. Burcin in viitorul cat mai apropiat insa as dori si un sfat aici.

Multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Dr. Radu Iulian Burcin

acum 13 ani

S-ar putea sa fie o problema de acomodatie sau insuficienta de convergenta din cauza orelor petrecute la computer. Va rog sa veniti la o consultatie.
Cu stima,
Dr. Radu Burcin

Andrei

acum 13 ani

Nu cred ca are absolut nici o legatura cu calculatorul. Nu inteleg de ce oamenii se hazardeaza sa "scape de dioptrii". E asa greu sa porti ochelari? Eu port de cand aveam 3 ani, sunt 20 de ani de atunci si nu ma plang... Asta e. Succes!