diferenta intre pungile de sub ochi

Afectiuni oculare

Postata de Flor_V cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Am cearcane si pungi sub ochi de cand eram copil ( acum am 29 ani). Uneori sunt mai accentuate, alteori pungile sunt foarte umflate sau cearcanele foarte adanci, chiar daca sunt odihnita. Problema este ca sub ochiul stang, punga este mult mai umflata decat la celalalt ochi si pare o pernuta plina cu lichid de culoare mov deschis. Va rog sa-mi spuneti daca ar trebui sa merge la un control medical, de ce natura sau care poate fi cauza si remediul

Multumesc frumos,
Flori

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Aceste cearcăne accentuate şi aşa-zisele ˝pungi sub ochi˝ ar putea avea fie o cauză renală, fie o problemă de circulaţie a sângelui la acel nivel. Ar fi recomandat consultul unui medic internist, pentru a stabili cauza exactă.