diagnosticul de atrofiere a nervului optic

Afectiuni oculare

Postata de lexie cu 14 ani in urma.

am fost diagnosticata de catre medicul oftalmolog cu atrofierea nervului optic. mi-a spus ca nu este de la o afectiune oculara si ca ar trebui sa fac alte investigatii. credeti ca este un diagnostic usor de dat sau ar trebui sa mai cer alte opinii poate s-a inselat?

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 14 ani

Atrofia de nerv optic nu are tratament si duce la pierderea vederii. De aceea,in momentul actual, cel mai indicat lucru este diagnosticarea rapida a atrofiei si rezolvarea proceselor patologice care au dus la aparitia acesteia. Ar fi bine sa faci un examen Computer Tomograf cranio- orbital,daca medicul spune ca nu este de la o afectiune oculara. Se mai face analiza glicemiei, a nivelului Vit. B12, a hemocisteinei, o examinare cardiovasculara si alte investigatii serologice cum ar fi : anticorpi antifosfolipidici, anticorpi antinucleari, etc. Ar fi bine sa nu amani prea mult.....Multa sanatate !

Catalina15628974

acum 14 ani

bun raspuns de la 99908 :)