Dezlipire de retina

Afectiuni oculare

Postata de HuangLong cu 9 ani in urma.

Buna ziua
Am urmatoarea problema. Sufar de miopie, dioptrii mari, -15 (OS) si -10 (OD). Pe fondul miopiei si a efortului fizic am facut o dezlipire de retina (la OD) in urma careia m-am operat acum o luna si o saptamana. La controlul de o luna mi s-a spus ca operatia a reusit.
Vreau sa va intreb, exista cumva vreo interdictie, sau dauneaza ochiului/retinei, sa am relatii sexuale sau sa ma masturbez?
Va multumesc

Raspunsuri (1)

Utilizator11534084242

acum 5 ani

Să uiți de relații sexuale sau masturbare, posibil sa pierzi vederea definitiv