despre cristalin artificial

Afectiuni oculare

Postata de leantza cu 13 ani in urma.

as vrea sa stiu daca acele cristaline artificiale care se implanteaza in cazul operatiilor de cataracta sunt foarte sigure(adica sunt toate perfecte,nu e posibil sa aiba vicii ascunse,defectiuni din fabricatie)?
am inteles ca daca a fost montat,un cristalin artificial nu mai poate fi schimbat
ce se intampla totusi daca unul ar avea defectiuni care s-ar observa abia dupa operatie?
multumesc

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Da, sunt foarte sigure. Nu, nu exista defectiuni. Se pot schimba.

mihaela

acum 13 ani

Buna ziua!as dori sa va adresez o intrebare legata de mama mea.are 42 de ani si in urma cu o luna si-a facut o operatie de cataracta.cristalinul pe care i l-a pus a fost cel mai scump:in jur de 40 milioane lei vechi.doamna doctor i-a spus ca acest cristalin este cel mai bun si nu mai are nevoie de ochelari.acum mama mea nu vede literele si si la control i s-a spus ca a avut ghinion dar ca operatia e reusita,s-a vindecat si ca d-na doctor nu a gresit cu nimic.mama mea poarta acum ochelari de vedere de apropiere si de departare si tot nu vede literele.as vrea sa stiu parerea unui expert.as vrea sa stiu daca d-na doctor are vreo vina si in ce masura.se mai poate face ceva pt vederea ei?si de ce s-a ajuns in situatia aceasta?