decolorarea pupilei

Afectiuni oculare

Postata de vyobuz cu 12 ani in urma.

Am fost la un control oftalmologic deoarece aveam ochii rosii si am fost diagnosticat cu miopie 0,5 la OD si 0,75 la OS si mi s-a recomandat examene de specialitate pentru decolorare pupila . Ce inseamna , din ce cauze apare si ce complicatii pot avea. Am varsta de 20 ani si nu am mai avut probleme pana acum.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

va rog reformulati ceea ce vi s-a recomandat. pupila este un orificiu din centrul irisului, nu poate di decolorat . poate va referiti la dilatarea pupilei(midriaza)-procedura (instilatie cu un midriatic) utilizata inaintea examinarii cu oftalmoscop, pentru a depista modificari din camera posterioa a ochiului.

vyobuz

acum 12 ani

Aveti dreptate ! Am citit mai atent si scrie ,,decolorare papilara".