de ce ochelarii imi strica vederea?

Afectiuni oculare

Postata de mickyme cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am 27 de ani, sunt diagnosticata cu probleme de vedere inca de la 7 ani. Problemele zic ca au fost minore, la inceput decat ochiul drept ac***a o dioptrie de -0.25, ulterior mi s-aurecomandat ochelari cu -0.25 ochi dr si +0.25 ochi stg. Am schimbat dupa ani din nou ochelarii la -0.5 si -0.25. Mentionez ca nu am purtat in mod regulat ochelarii. intre 23 si 26 de ani am renuntat sa i port si ma descurcam f bine, insa am zis ca preventiv ar fi bine sa-mi fac o alta pereche, un nou consult etc.

Problema mea este ca dupa o perioada de 3 ani in care n am purtat ochelari si m am descurcat f bine, de aproximativ un an port zilnic, am devenit dependenta chiar , de noua pereche cu dioptrii la ambii ochii de -1.5. mentionez ca mi s-au parut f puternici la inceput insa acum nu pot renunta la ei pentru ca vederea mi s-a inrautatit f mult, ceea ce mi se pare total anormal.

Va rog sa-mi dati un sfat medical. Eu de asemenea intentionez sa dau in judecata medicul pe motiv ca mi-a prescris o pereche de ochelari cu dioptrii gresite si vederea mi s a inrautatit considerabil.

Raspunsuri (1)

Ciprian

acum 10 ani

Am aceasi problema ...port ochelari de 4 ani...si de fiecare data cand schimb ochelarii dioptriile imi cresc mereu, si vad din ce in ce mai prost :| ... cum iau ochelari cu dioptrii mai mari...vad o perioada super bine cu ei si dupa nu mai vad nici cu aia , mi se par slabi...si etc :|