De ce mă doare ochiul operat?

Afectiuni oculare

Postata de Ion Pavel cu 2 luni in urma.

Buna ziua! Acum câțiva ani am fost operat de cataractă și mi sa schimbat cristalinul, anul trecut în august am fost operat de membrana..., Iar acum 2 săptămâni am fost bătut de cineva cu pumni peste cap și am primit și un pumn deasupra ochiului operat, iar de câteva zile mă doare ochiul îmi poate spune cineva ce cauze ar fi?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Durerea la nivelul ochiului operat poate avea diverse cauze. In primul rand, leziunea initiala cauzata de trauma la cap poate sa fi declansat un proces inflamator care afecteaza tesuturile ochiului. Acesta poate provoca durere si disconfort. De asemenea, poate exista o leziune directa a ochiului sau a structurilor invecinate cauzata de trauma.

In al doilea rand, ochiul dumneavoastra a fost supus unor interventii chirurgicale anterioare, fapt care il poate face mai susceptibil la aparitia unor probleme, cum ar fi dezvoltarea unei noi cataracte, a unei infectii sau a altor leziuni. De asemenea, o nervozitate la nivelul ochiului poate declansa durerea.

Cu toate acestea, este esential sa consultati un medic pentru a determina cauza exacta a durerii.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/durerea-oculara-semn-al-unei-probleme-de-sanatate_19677

Va dorim multa sanatate!